SUŠENÁ CVIKLA? ÚŽASNÁ CHUŤ!

Cvikla. Opäť úžasná dobrota, ktorá nevyniká svojou krásou – snáď nám prepáči, ak ju nazveme šedo-bordovou buľvou, či koreňom. To najužitočnejšie má totiž schované pod zemou a patrí medzi koreňovú zeleninu. Som presvedčený, že ak by napríklad v rozprávke “ťahal dedko repku” bola reč o cvikli a nie o repe, bola by táto pochúťka dnes na výslní a najmä deti by si ju viac obľúbili. Ale ako to už býva, ku všetkej múdrosti musíme dospieť vekom, keď sme za mlada nepočúvali rodičov. 🙂

Cvikla je naozaj poklad.

A určite by mala byť v našom jedálničku oveľa častejšie. Výborné na tom je ale to, že ju dnes vieme ponúknuť už aj ako delikatesu v sušenom stave. A keď hovorím delikatesu, myslím to vážne. Vyrobiť chips zo zemiakov stojí čas a peniaze a nedá sa povedať, že by nám ich konzumácia nejako prospievala, skôr naopak. To dať si chips zo sušenej cvikle, to je iný zážitok. Bez konzervantov, bez farbív a bez zbytočných skrášľovadiel, len usušené plátky navonok nevzhľadného koreňa. Ale pozrite na tú farbu a štruktúru vo vnútri. Trochu to pripomína letokruhy stromu, dá sa z toho vytušiť pomalý rast a múdrosť života. Niečo tak prepracované musí byť človeku len na osoh a úžitok.

Cvikla je užitočná!

Naše srdce a krv, žalúdok aj žlčník by iste ocenili, ak by sme si dopriali cvikle častejšie a v rôznych formách. Rozdiel napríklad v cviklovom džúse a sušenej cvikli je zase len o zážitku s konzumácie. Džús keď pijete, často je zmiešaný aj s inou zeleninou, či ovocím. Z časti je to o chuti a snahe ju konzumentovi spríjemniť a z časti je to o znižovaní výrobných nákladov. Ale dajte si cviklu sušenú. Nie je ju s čím zmiešať, je to len čistý naturálny produkt. Zato jej sušená forma jej prepožičia chrumkavosť a tenkosť plátku dopraje chuťovým pohárikom rýchly nábeh chutí a plnohodnotný zážitok.

Ak máte radi pohryzkávať niečo pri telke, tak sušenou cviklou len získate. Nedáte jej toľko, čo zemiakových chipsov, ale ten pocit ráno, ten je neporovnateľný. 🙂

Ak vás popis chutí inšpiroval a radi by ste to okúsili na vlastných chuťových pohárikoch, SUŠENÚ CVIKLU v krehkých plátkoch nájdete aj v našom e-shope.

Pridaj komentár